Cestovanie po strednej Európe: Kam môžete cestovať bez nutnosti negatívneho testu na Covid-19 či karantény a za akých podmienok?

Každý týždeň sa menia podmienky pre cestovanie a vstup do ďalších štátov. Prehľadne sme pre vás spísali aktuálne informácie o tom, kam Slováci môžu cestovať, za akých podmienok a aj to, ako fungujú napríklad wellness a kúpele, a kde je nutné nosiť rúško.

Slovensko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu bez obmedzenia cestovať v rámci územia Slovenskej republiky bez nutnosti testovania na Covid-19 či následnej karantény.

Naďalej však zostáva v platnosti opatrenie neumožňujúce vstup na Slovensko turistom ostatných krajín (okrem Česka a Maďarska).

Úplné otvorenie hraníc Slovenska by sa malo uskutočniť do 26.6.2020.

Nosenie rúška

Nosenie rúška je aktuálne povinné vo všetkých verejne prístupných interiéroch (vnútorných častiach budov) ako sú obchody, divadlá, kiná a ďalšie. Ďalej v MHD, taxíkoch a pri blízkom kontakte s ďalšou osobou. Je povinné dodržiavať bezpečné rozostupy 2 metrov od ďalších osôb, s ktorými nezdieľate domácnosť.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia už môžu mať otvorené (za dodržania zvýšených hygienických opatrení) a poskytovať hosťom ubytovanie aj služby wellness centra. Rúška sú naďalej povinné v spoločných priestoroch.

Wellness služby

Wellness centrá aj kúpaliská sú od 3.6.2020 otvorené a je možné využívať bazény, vírivky, sauny, zábaly, kúpele, soľné jaskyne, kryokomory a aj ďalšie mokré procedúry. Povolené sú tiež tzv. suché procedúry.

Od 3.6.2020 je možné využívať fitness centrá a plavárne pre verejnosť. Pri cvičení nie je nutné nosiť rúško a je možné využiť aj šatne a sprchy.

Kúpeľné služby

Prírodné liečebné kúpele a liečebne v kúpeľoch môžu poskytovať svoje služby zákazníkom.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

V reštauráciách a jedálňach musí byť medzi stolmi rozostup aspoň 2 m. Rovnaký rozostup by mali hostia dodržiavať v interiéroch reštaurácie, napr. pri čakaní v rade.

Prevádzkovateľ reštaurácie musí zabezpečiť, aby sa po každom zákazníkovi stôl a stoličky dezinfikovali. Aj v reštaurácii je povinné nosiť rúško, ktoré však môžete odložiť pri konzumácii jedla a nápojov.


Česká republika

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu bez obmedzenia vycestovať do Česka a nemusia podstupovať test na Covid-19, následnú karanténu ani dodržať návrat do 48 hodín.

Nosenie rúška

Nosenie rúška je aktuálne povinné vo všetkých verejne prístupných interiéroch (vnútorných častiach budov) ako sú obchody, divadlá, kiná a ďalšie. Ďalej v MHD, taxíkoch a pri blízkom kontakte s ďalšou osobou. Stále sa odporúča vždy dodržiavať bezpečné rozostupy 2 metre od ďalších osôb, s ktorými nezdieľate domácnosť. Z hygienických dôvodov sa odporúča uprednostniť platby kartou.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia už môžu mať otvorené, majú povinnosť poskytnúť hosťom pri vchode a na toaletách dezinfekciu. Tiež dodržiavajú zvýšené hygienické opatrenia, ako je častá dezinfekcia verejných priestorov, držadiel, dverí, a pod. V spoločných priestoroch hotela je nutné nosiť rúško a dodržiavať rozostup 2 m od ďalších hostí a personálu.

Wellness služby

Wellness a fitness centrá sú otvorené, ale za špeciálnych podmienok. Pred vstupom do wellness si vydezinfikujte ruky, v areáli už nie je nutné nosiť rúško.

Povolená je prevádzka víriviek, sáun (všetkých teplôt) a povolené sú tiež saunové ceremoniály a poskytovanie procedúr, masáží a kaderníckych aj kozmetických služieb.

Na kúpaliskách je v jeden čas povolená prítomnosť maximálne 1 000 osôb.

Kúpeľné služby

Kúpele môžu ponúkať svoje služby bez obmedzenia.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

V reštauráciách a jedálňach je možné podávať stravu formou bufetov, ale jedlo by mala hosťom na tanier nakladať obsluha, prípadne by mali byť ponúkané jednoporciové jedlá a balenia. Prevádzka reštaurácií, kaviarní, cukrární a ďalších stravovacích zariadení je obmedzená na dobu od 6:00 do 23:00 hodín. Po tejto dobe je možný predaj len cez výdajné okienko.

Prevádzkovateľ reštaurácie hosťom poskytne pri vstupe dezinfekciu, prebieha tiež pravidelná dezinfekcia stolov a stoličiek pred usadením každého zákazníka. Aj v reštaurácii je povinné nosiť rúško, ktoré však môžete odložiť pri konzumácii jedla a nápojov.


Maďarsko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu bez obmedzenia vycestovať do Maďarska a nemusia podstupovať test na Covid-19 ani následnú karanténu.

Nosenie rúška

Nosenie rúška je aktuálne povinné vo všetkých verejne prístupných interiéroch (vnútorných častiach budov) ako sú obchody, divadlá, kiná a ďalšie. Ďalej v MHD, taxíkoch a pri blízkom kontakte s ďalšou osobou. Je nutné dodržiavať bezpečné rozostupy 1,5 metre od ďalších osôb, s ktorými nezdieľate domácnosť. Z hygienických dôvodov sa odporúča uprednostniť platby kartou.

Rúška sú k dispozícii na recepcii a v každej hotelovej izbe.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia už môžu mať otvorené. Počas ubytovania a odhlásenia sa na recepciu dostaví len jeden človek zo skupiny hostí. Vo všetkých verejných častiach hotela je nutné nosiť rúško a rukavice.

Wellness služby

Wellness centrá môžu mať otvorené v plnom rozsahu, ale samotné otvorenie záleží tiež na jednotlivých wellness centrách a hoteloch, preto odporúčame overiť situáciu u vami vybraného hotela telefonicky či cez e-mail.

Kúpeľné služby

Kúpele môžu poskytovať procedúry a mať otvorené úplne bez obmedzení. Samotné otvorenie všetkých zón kúpeľov aj ponúkanie procedúr je aktuálne v réžii jednotlivých kúpeľov, preto odporúčame overiť si pred odchodom situáciu u kúpeľov, do ktorých sa plánujete vydať.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

V reštauráciách a jedálňach pri jednom stole môžu sedieť maximálne 4 osoby alebo rodina s deťmi. Medzi stolmi musí byť rozostup aspoň 1,5 m.

Stravovanie formou bufetu sa neodporúča, ale nie je výslovne zakázané, závisí teda na každom hoteli, akou formou stravovanie hosťom zaistí.

Dezinfekcia musí byť k dispozícii pri vchode, pri bufete, na stoloch i toaletách.


Rakúsko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu vstupovať na územie Rakúska bez ďalších obmedzení. Na hraniciach už neprebiehajú ani náhodné kontroly a nie je nutné preukazovať sa negatívnym testom na Covid-19.

Nosenie rúška

Nosenie rúška je aktuálne povinné vo všetkých verejne prístupných interiéroch (vnútorných častiach budov) ako sú obchody, divadlá, kiná a ďalšie. Ďalej v MHD, taxíkoch a pri blízkom kontakte s ďalšou osobou. Z hygienických dôvodov sa odporúča uprednostniť platby kartou.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia majú povolené otvoriť od 29.5.2020. Vo všetkých vnútorných spoločných priestoroch platí povinnosť nosiť rúško.

Wellness služby

Bazény môžu byť v prevádzke od 29.5.2020, presnejšie informácie k ďalším službám a procedúram wellness vláda čoskoro spresní.

Kúpeľné služby

Bazény môžu byť v prevádzke od 29.5.2020, presnejšie informácie k ďalším službám a procedúram kúpeľov vláda čoskoro spresní.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

V reštauráciách a jedálňach pri jednom stole môžu sedieť maximálne 4 osoby alebo rodina s deťmi. Medzi stolmi musí byť rozostup aspoň 1 m.

Prevádzka reštaurácií, kaviarní, cukrární a ďalších stravovacích zariadení je obmedzená na dobu od 6:00 do 23:00 hodín.


Nemecko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu cestovať do Nemecka bez ďalších obmedzení, ako je doloženie negatívneho testu na Covid-19.

Nosenie rúška

Nosenie rúška je aktuálne povinné vo všetkých verejne prístupných interiéroch (vnútorných častiach budov) ako sú obchody, divadlá, kiná a ďalšie. Ďalej v MHD, taxíkoch a pri blízkom kontakte s ďalšou osobou. Stále sa odporúča vždy dodržiavať bezpečné rozostupy 1,5 metre od ďalších osôb, s ktorými nezdieľate domácnosť. Z hygienických dôvodov sa odporúča uprednostniť platby kartou.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia môžu od 30.5.2020 ponúkať svoje služby.

Wellness služby

Wellness centrá sú zatiaľ uzavrete. Vláda jedná o ich skorom otvorení a o presných podmienkach, ktoré sa budú týkať predovšetkým otváracej doby, hygienických opatrení a obmedzenia počtu hostí.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

Od 25.5.2020 sú otvorené vnútorné aj vonkajšie priestory reštaurácií, kaviarní, cukrární a ďalších stravovacích zariadení.


Poľsko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu od 20.6.2020 znovu cestovať na územie Poľska bez obmedzení. Pri vstupe do Poľska alebo pri návrate na Slovensko nie je od tohto dátumu nutné predložiť negatívny test na Covid-19 alebo absolvovať karanténu. Odporúčame ale zvážiť cestu do Sliezskeho vojvodstva, kde je naďalej zvýšený počet nakazených koronavírusom.

Nosenie rúška

Nosenie rúška je povinné vo všetkých vonkajších a spoločných vnútorných priestoroch.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia môžu v obmedzenom režime poskytovať svoje služby.

Wellness služby

Všetky wellness služby sú do odvolania zakázané.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

Reštaurácie sú v prevádzke, ale po celú dobu pobytu v reštaurácii je nutné nosiť rúško - mimo doby konzumácia jedla a nápojov. Medzi stolmi je povinný rozostup 2 m.

Niektoré hotely svoje reštaurácie zavreli a poskytujú stravovanie s donáškou na izbu.


Chorvátsko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu cestovať do Chorvátska z turistických dôvodov. Stačí predložiť vyplnený formulár s vašimi kontaktnými údajmi. V tomto prípade sa na cestujúcich nebude vzťahovať karanténa a ani nie je nutné dokladať negatívny test na Covid-19.

Počas prvých 14 dní pobytu na území Chorvátska sú turisti povinní merať si každé ráno teplotu. Pokiaľ bude teplota vyššia ako 37,2 ° C, alebo ak sa osoba bude cítiť choro, musí telefonicky kontaktovať svojho miestneho praktického lekára a ak ho nemá, potom miestneho epidemiológa.

Nosenie rúška

Pri opustení ubytovacieho zariadenia sa odporúča používať masku a dodržiavať rozostup od ďalších ľudí aspoň 1,5 m.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia môžu poskytovať svoje služby.

Wellness služby

Wellness zariadenia môžu byť otvorené s určitými obmedzeniami. Vzdialenosť medzi návštevníkmi musí byť aspoň 1,5 m. Maximálny počet osôb v bazéne je limitovaný.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

Reštaurácie sú otvorené bez väčších obmedzení, je však nutné dodržiavať rozostup medzi jednotlivými stolmi minimálne 1,5 m.


Taliansko

Prekračovanie hraníc

Slováci môžu cestovať do Talianska bez nutnosti dodržiavať 14-dennú karanténu či predkladať negatívny test na Covid-19. Pri návrate na Slovensko je nutné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 96 hodín. Do 5 dní je potrebné dať urobiť nový na regionálnom úrade verejného zdravotníctva. V Taliansku je testovanie komplikované a v niektorých lokalitách sa testovanie vôbec nevykonáva. Cestujúci z Talianska by preto sa mali pred vycestovaním objednať na testovanie na Slovensku, prípadne kontaktovať príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR a informovať sa o možnostiach testovania.

Nosenie rúška

Vo všetkých verejných uzavretých priestoroch a všade, kde nie je možné dodržať povinnú rozostupovú vzdialenosť je povinné nosiť ochrannú rúšku.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Ubytovacie zariadenia sú otvorené a môžu ubytovať hostí.

Wellness služby

Jednotlivé talianske regióny môžu regulovať pravidlá prevádzky wellness služieb podľa vlastného uváženia.

Od 25.5.2020 je povolené otvoriť bazény a fitness centrá.

Reštaurácie a stravovacie zariadenia

Jednotlivé talianske regióny môžu regulovať pravidlá prevádzky stravovacích služieb podľa vlastného uváženia.

Všeobecne sú však reštaurácie, bary, kaviarne a cukrárne otvorené za dodržania prísnych hygienických podmienok.Čo tak sa vydať na pobyt?

Autor článku:

Pokračovaním prehliadania týchto stránok dávate súhlas so spracovaním cookies v súlade so Zásadami ochrany osobných údajov. OK