Vydajte sa za zaslúženým relaxom pod vežu Trúba, dominantu mestečka Štramberk z 13. storočia. Podľa vôňe vychýrenej perníkovej pochúťky - Štramberských uší - spoznáte, že ste dorazili na miesto. A priamo na námestí mestečka nazývaného vďaka jeho malebnosti dokonca ako moravský Betlehem vás čaká ubytovanie v Hoteli Šipka *** s výbornými domácimi raňajkami a welcome drinkom. Po výlete do krásnej prírody v okolí Štramberka určite oceníte privátnu hotelovú saunu.

Štraberské uši Tip na výlet

Štramberské uši sú voňavou pochúťkou z perníkového cesta v tvare kornútku - ucha, ktorú v Štramberku musíte povinne ochutnať. Podľa miestnej legendy sa pôvod cukrovinky viaže k mongolskému ťaženiu v roku 1241, kedy si obávané vojsko rozložilo tábor na úpätí blízkeho kopca Kotouč. Statoční miestni po jednej nočnej búrke prekopali hrádzu rybníka a nepriateľský tábor vytopili. Keď voda opadla, našli vraj na mieste vaky s nasolenými ľudskými ušami, ktoré Mongoli utínali kresťanom. Miestni pekári ale Štramberské uši nesolia, ochutnať ich môžete s rôznymi druhmi orieškov alebo s ovocím a plnené šľahačkou.

Viac informácií

Voňavé ubytovanie pod Trúbou s privátnou saunou

Pekárničky perníkových Štramberských uší nájdete roztrúsené po celom meste s krásnymi dobovými domčekmi. Ich najväčšia koncentrácia je ale v centre, kde budete ubytovaní v Hoteli Šipka ***. Po romantických prechádzkach alebo športovejších výletoch do blízkych Beskýd budete teda zaspávať v útulnom hotelíku na tom nejvoňavějšom námestí, ktoré ste kedy navštívili.

V štýlovo zariadených izbách Deluxe aj apartmánoch s krásnym výhľadom na námestie alebo rovno na dominantu celého okolia - Štramberskú Trúbu, nájdete všetko potrebné vrátane vlastného sociálneho zariadenia. Priestranné apartmány so spálňou sú navyše vybavené obývacou izbou a vlastnou kuchynkou.

Ráno si v štýlovej secesnej reštaurácii pochutnáte na výborných domácich raňajkách a večer odporúčame využiť privátnu fínsku saunu.

Svetoznáma jaskyňa Šipka

Štramberk v podhorí Beskýd si vašu návštevu zaslúži nielen vďaka ušatej pochúťke a rozhľadu z gotickej 40 metrov vysoké veže Trúba. V učebniciach dejepisu je mesto spomína kvôli jaskyni Šipka na hore Kotoučč . Archeológ Karel Jaroslav Mašek v nej v roku 1880 našiel úlomok spodnej čeľuste neandertálskeho dieťaťa.

Niekoľko krokov od hotela sídli múzeum bábok, mini zoo s exotickými druhmi zvierat i múzeum maliara a ilustrátora Zdeňka Buriana. Svetovo uznávaný maliar praveku v Štramberku prežil časť svojho života a práve jaskyňou Šipkou sa pri tvorbe často inšpiroval.

Hotel Šipka ***

Náměstí 37, Štramberk
Česká republika

+420 777 705 031

sipkahotel@gmail.com

Check in
od 13:00
Check out
do 10:00
Domáci maznáčik
Domáci maznáčik za poplatok 200 Kč/noc
Bezbariérovosť
Čiastočná
Parkovanie
Parkovanie za poplatok150 Kč/pobyt

Možnosti ubytovacieho zariadenia

Platba kartou je možná
Wi-Fi zdarma
Sauna
Reštaurácia
Konferenčná miestnost

Okolie ubytovacieho zariadenia

Vzdálenost od centra
10 m
Zastávka
1,7 km
Aquapark
9,5 km
Zjazdovka
4 km

Tipy na výlet

Štramberk

Rozprávkové mestečko v krásnej prírode Lašskej brány Beskýd vás očarí na prvý pohľad. Nad uličkami s drevenými zrubovými domčekmi sa týčia pozostatky hradu s valcovou vežou Trúbou, z ktorej budete mať výhľad do šíreho okolia Štramberku nazývaného aj vďaka jeho malebnosti Moravský Betlehem. Na námestí navštívte múzeum s viac ako 450 bábkami aj expozíciu figurín významných osobností mesta. Jednou z nich je napríklad uznávaný maliar praveku Zdeněk Burian, ktorého tvorbu vystavuje ďalšie múzeum. Minúť by ste nemali ani mestský pivovar, kde sa varí domáce kvasnicové pivo Trubač alebo minizoo Aqua Terra. Až sa posilníte voňavým perníkovým Štramberským uchom, vydajte sa po Lašskom náučnom chodníku na Bílou horu, do starého vápencového lomu s botanickou záhradou alebo na vrch Kotúč s jaskyňou Šípka, ktorá Štramberk preslávila archeologickými objavmi.

Rozhľadňa Bílá hora

Viacúčelová veža na Bílé hoře je okrem Štramberskej Trúby ďalšou významnou dominantou podhoria Beskýd, ktorú neprehliadnete. Rozhľadňa svojou konštrukciou pripomína symbol štruktúry DNA a po 136 schodoch môžete vyjsť až do výšky 26 metrov. Zo Štramberka sa k rozhľadni najlepšie dostanete po tzv. Sluneční stezce, ktorá začína od Lípy u Panny Márie. Ide o náučnú trasu inšpirovanú znameniami zverokruhu. Čaká vás na nej celkom 12 zastavení, hmatový chodník pre bosé nohy a hľadanie slov a symbolov po ceste.

Technické múzeum Tatra

Radi obdivujete automobilové veterány a fandíte českej Tatre? Zavítajte do Kopřivnice na výstavu, ktorá mapuje históriu fenomenálnej automobilky a môže sa pochváliť zbierkou šesťdesiatich osobných a nákladných automobilov z rôznych historických etáp a ďalšími modelmi, designerskými návrhmi alebo dobovými fotografiami. Deti si výstavu ešte viac užijú vďaka pracovnému zošitu Dráček Tatrováček.