Chorvátsko patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie destinácie na letnú dovolenku. Milovníkov cestovania láka nielen na upravené pláže obmývané čistými vodami Jadranského mora, ale aj na skvelé gastronomické zážitky. Chorvátska kuchyňa je veľmi rôznorodá – každý región má svoje typické pokrmy, ktoré sa pripravujú z miestnych surovín. Ktoré špeciality chorvátskej kuchyne by ste počas dovolenky na Jadrane rozhodne mali ochutnať?
Objavte pobrežné aj vnútrozemské chute
Chorvátsku kuchyňu môžeme rozdeliť na
- pobrežnú
- a vnútrozemskú.
Pobrežná gastronómia
Väčšina turistov mieri do prímorských letovísk, kde sa stretnú hlavne s prvým typom chorvátskej gastronómie. V regiónoch ležiacich pozdĺž Jadranu tak môžete ochutnať predovšetkým ryby a plody mora pripravované s domácim olivovým olejom. Na pobreží sú jasne viditeľné výrazné talianske vplyvy, takže si tu pochutnáte na vynikajúcej pizze, cestovinách, šalátoch, polievkach či rizote.
Vnútrozemská gastronómia
Pokrmy typické pre vnútrozemie sa značne líšia a odrážajú sa v nich prvky stredoeurópskej (predovšetkým maďarskej a slovanskej) či tureckej kuchyne. Jej základom sú mäso, obilniny a strukoviny, teda suroviny pestované v úrodných poľnohospodárskych oblastiach ležiacich ďalej od mora. Stretnete sa tu napríklad s rôznymi variantmi guláša a mäsom pečeným na ražni (často sa pripravuje jahňacie). Všeobecne sú vnútrozemské pokrmy výdatnejšie a výraznejšie korenené. Na pobreží sú tradičné jedlá ľahšie, farebnejšie a o poznanie zdravšie.
Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si dovolenku radi vychutnajú všetkými zmyslami, rozhodne vám odporúčame vyskúšať čo najviac pokrmov chorvátskej kuchyne. Prinášame tipy na 8 z nich, ktoré stoja za ochutnanie!
1. Peka
Najznámejšou chorvátskou špecialitou je rozhodne tzv. peka. O názov pokrmu ale nejde, slovo peka totiž odkazuje k spôsobu prípravy. Postup je veľmi jednoduchý: mäso (prípadne morské plody), zelenina a zemiaky marinované v korení a olivovom oleji sa vložia do veľkého keramického či kovového hrnca, ktorý sa priklopí pokrievkou. Na pokrievku sa potom nasypú horúce uhlíky. Týmto spôsobom sa mäso a zelenina najprv uvaria a potom nasleduje pečenie vo vlastnej šťave.
Výsledkom je neuveriteľne lahodný a krehký pokrm s harmonickou a prirodzenou chuťou. Medzi samotnými Chorvátmi sa najväčšej obľube tešia chobotnice pod pekou (hobotnica pod pekom), na ktoré si pochutná každý, kto má na tanieri rád plody mora. Príprava jedla pod pokrievkou s horúcimi uhlíkmi trvá niekoľko hodín, a tak myslite na to, že väčšina podnikov vyžaduje na pokrmy pod pekou rezerváciu 24–48 hodín vopred.
2. Skradinské rizoto
Ďalším slávnym chorvátskym pokrmom, na ktorý si rozhodne urobte včasnú rezerváciu, je Skradinské rizoto (Skradinski rižot). Svoj názov získala táto špecialita podľa mesta Skradin, ktoré je považované za miesto jej pôvodu. Rezervácia s dostatočným predstihom sa vám bude rozhodne hodiť, pretože príprava Skradinského rizota trvá neuveriteľných 12 hodín.
Základom pokrmu je ryža a teľacie mäso, ďalej sa doň postupne pridáva dalmatínsky pršut či kohútie mäso a pred servírovaním sa zasypáva čerstvo nastrúhaným Pagským syrom (ovčí syr z ostrova Pag, o ktorom ešte bude v tomto článku reč). Vzhľadom k použitým surovinám je výsledný pokrm doslova symfóniou chorvátskych chutí. Kvôli dĺžke prípravy nie je Skradinské rizoto častou položkou na menu miestnych reštaurácií. Pokiaľ ho tam však objavíte, s rezerváciou v žiadnom prípade neváhajte!
3. Hľuzovky
Lokálnou pochúťkou turisticky populárneho polostrova Istrie sú hľuzovky – vzácne huby, ktoré rastú pod zemou len na niekoľkých málo miestach v Európe. Na Istrii tak doslova na každom kroku narazíte na množstvo hľuzovkových výrobkov, ktoré si môžete domov odviesť ako chutný suvenír: hľuzovkový olej, ovčí syr s kúskami hľuzoviek, hľuzovková klobása, hľuzovková pasta s parmezánom a olivovým olejom a mnoho ďalšieho.
Skutočnou delikatesou na jedálnych lístkoch istrijských reštaurácií sú fuži s hľuzovkami. Fuži sú tradičné istrijské cestoviny v tvare trubičiek a v kombinácii s jemnou hľuzovkovou omáčkou tvoria perfektne vyladený pokrm, v ktorom sa snúbi to najlepšie z talianskej a balkánskej gastronómie. K dokonalosti hľuzovej fuže dovedie pohár bieleho vína odrody Malvasia, ktorý sa na úrodných istrijských viniciach pestuje už stovky rokov.
4. Pršut, kulen a syr
V chorvátskej kuchyni hrajú rovnako ako v tej talianskej veľmi významnú úlohu kvalitné syry a údeniny. Množstvo druhov syrov, šuniek a salám síce nie je v Chorvátsku zďaleka tak široké ako v neďalekom Taliansku, avšak nájdeme tu veľmi kvalitné výrobky známe aj ďaleko za hranicami.
Najznámejšou chorvátskou delikatesou je jednoznačne legendárny Pagský syr (Paški sir), ktorý patrí celosvetovo k najoceňovanejším produktom svojho druhu. Tento mimoriadne kvalitný syr sa aj dnes stále vyrába tradičnou remeselnou metódou. V jeho jedinečnej chuti zohráva úlohu aj špecifické plemeno oviec, ktorých mlieko tvorí základ syra. Pagský syr zakúpite nielen na ostrove Pag, ale aj v pobočkách syrárne Gligora, ktoré nájdete po celom Chorvátsku. Pri troške šťastia naň narazíte aj v niektorých lepších supermarketoch.
Ďalším skvelým jedlým suvenírom je dalmatínsky pršut alebo údená sušená šunka, ktorá sa väčšinou krája na tenučké plátky. Na rozdiel od svojich talianskych (prosciutto) a istrijských náprotivkov sa dalmátska verzia pršutu údi na dreve a suší sa minimálne dvanásť mesiacov. Z chorvátskeho vnútrozemia, konkrétne z regiónu Slavónia, pochádza ďalšia pochúťka – saláma kulen. Tá za svoju pikantnú chuť a arómu vďačí paprike a cesnaku, čo sú suroviny typické pre Maďarsko, ktoré sa Slavóniou priamo susedí.