Budapešti sa hovorí tiež „perla Dunaja“ a medzi európskymi mestami ide o skutočný klenot. Maďarská metropola oficiálne vznikla v roku 1873 spojením troch miest: Buda (na pravom brehu rieky Dunaj s Budínskym hradom), Pešť (na ľavom brehu, najväčšia časť mesta) a Óbuda (severná časť). Verte, že toto osobité mesto uchváti doslova všetky vaše zmysly. Čakajú tu na vás jedinečné pamätihodnosti pripomínajúce zlatú éru Rakúsko-Uhorska vrátane pamiatok UNESCO. Nájdete tu tiež vychýrené termálne kúpele, v ktorých si užijete dokonalý relax aj vodné radovánky. V bohatých zbierkach budapeštianskych múzeí a galérií si môžete prezrieť veľa zaujímavých expozícií i vzácnych diel. Samozrejme, nesmieme zabudnúť spomenúť, že dostatočným dôvodom na návštevu Budapešti je miestna kuchyňa, ktorá uspokojí aj tie najmaškrtnejšie jazýčky a najlepšie si ju vychutnáte s pohárom znamenitého lokálneho vína. Zoznam toho, čo musíte vidieť a zažiť v maďarskom hlavnom meste, je skutočne dlhý. Vybrali sme preto pre vás tie najlepšie miesta v Budapešti, ktoré stoja za návštevu napríklad počas predĺženého víkendu. V našom zozname nájdete svetoznáme pamiatky, slávne termály, najzaujímavejšie múzeá a nechýbajú ani tipy, čo ochutnať.
Oddýchnite si vo vychýrených kúpeľoch
Nie nadarmo je ďalšou prezývkou Budapešti „Kúpele Európy“. Vedeli ste, že hlavné mesto Maďarska leží na 125 termálnych prameňoch? Po dni strávenom pobehovaním po pamiatkach vám tak príde vhod ozdravný odpočinok v teplej termálnej vode.
Bezpochyby najznámejšími termálmi v Budapešti sú kúpele Széchenyi (Széchenyi fürdő) ležiace v samotnom centre mesta v nádhernom mestskom parku Városliget. Areál vybudovaný v roku 1913 v secesnom štýle dodnes patrí medzi najväčšie kúpeľné komplexy Európy. Zaujímavosťou je jeho dispozícia, ktorá podľa mravov v dobe stavby areál rozdelila na dámsku a pánsku časť. Toto rozdelenie je aj dnes znateľné podľa zrkadlového rozmiestnenia bazénov. Oddýchnete si v troch vonkajších a pätnástich vnútorných bazénoch s liečivou termálnou vodou. Okrem toho sa tu môžete zohriať vo fínskych a parných saunách, prípadne využiť mnohé špičkové kúpeľné služby.
Druhými najznámejšími kúpeľmi v Budapešti sú Gellértove (Gellért fürdő). Vybudované boli medzi rokmi 1912 až 1918 v secesnom art nouveau štýle a dnes sú súčasťou rovnomenného luxusného hotela. Gellértove kúpele ponúkajú svojim návštevníkom 13 bazénov s termálnou vodou, bazén s vlnobitím, vírivky a sauny. Relax v obklopení prekrásnej architektúry s mozaikami, vitrážovými oknami, sochami a stĺpmi rozhodne stojí za to!
Na západnom brehu Dunaja v oblasti južného cípu Margitinho ostrova sa nachádzajú kúpele Lukács (Lukács fürdő). Hoci moderné termály tu boli vybudované až v 2. polovici 19. storočia, liečivé účinky vody tu využívali už v 12. storočí Maltézski rytieri, ktorí tu postavili kláštor. Okrem troch termálnych bazénov, v ktorých sa teplota pohybuje od 32 do 40 °C, tu nájdete vonkajší bazén, saunu, parný kúpeľ, soľnú jaskyňu a Kneippovo jazierko.
Navštívte zajímavé múzeá
Budapešť je rovnako ako iné európske metropoly veľmi bohatá na múzeá a galérie. Celkovo si tu môžete najrôznejšie stále aj dočasné expozície prezrieť na viac ako stovke miest. Široké je tiež tematické zameranie tunajších kultúrnych inštitúcií, a tak tu okrem tradičných múzeí venovaných histórii a umeniu nájdete napríklad múzeum piva, metra alebo textilu.
Pokiaľ patríte medzi fanúšikov histórie a chcete sa zoznámiť s dejinami Maďarska, potom vám odporúčame navštíviť Maďarské národné múzeum (Magyar Nemzeti Múzeum). Nachádza sa v srdci metropoly a sídli v reprezentatívnej neoklasicistickej budove obklopenej nádhernou záhradou. Múzeum sa pýši zbierkou obsahujúcou niekoľko miliónov položiek, vrátane umeleckých diel, zbierok a archeologických nálezov. Expozícia rozpráva dejiny maďarského národa a štátu od obdobia praveku cez stredovek až po súčasnosť. Súčasťou výstav sú aj artefakty nevyčísliteľnej hodnoty ako napríklad korunovačný plášť sv. Štefana, zakladateľa uhorského štátu. Vidieť tu môžete tiež tzv. Seusov poklad, teda skutočne nedoceniteľná zbierka zdobeného strieborného riadu a príborov pochádzajúca z doby neskorej rímskej ríše.
Za umením sa vyjdete do Maďarskej národnej galérie (Magyar Nemzeti Galéria) sídliacej priamo v priestoroch Budínskeho hradu v budovách s označením A až D. Nájdete tu výhradne diela umelcov pôvodom z Maďarska. Práce zahraničných umelcov môžete vidieť v zbierkach Múzea krásneho umenia (Szépművészeti Múzeum) na Námestí hrdinov. Kolekcie Maďarskej národnej galérie majú viac ako 100 tisíc exponátov rôznych umeleckých foriem: obrazy, sochy, fotografie a ďalšie. Medzi tunajšie skvosty patria napríklad drevené gotické oltáre a sochy, gotické obrazy, renesančné lapidárium či habsburská krypta.
K najnovším kultúrnym inštitúciám v Budapešti patrí Dom teroru (Terror háza), ktorý bol otvorený v roku 2002. Neorenesančná budova múzea stojí v centre mesta na Andrássyho triede s popisným číslom 60 a toto umiestnenie je veľmi symbolické. Práve tento dom bol kedysi sídlom maďarských fašistov (Strany šípových krížov) a potom sa stal hlavným štábom komunistickej tajnej polície ÁHV (tajnej polície Maďarskej ľudovej republiky). Obe tieto temné doby dnes Dom teroru návštevníkom predstavuje, a to úplne bez servítok, surovo a drsne. Teda tak, ako obe epochy naozaj vyzerali. Ocitnete sa tu vo vypočúvacej miestnosti, prejdete sa okolo šibeníc a pôjdete vlakom do gulagu na Sibíri. Expozícia sa skladá zo svedectiev pamätníkov a autentických fotodokumentácií. Dom teroru je jednak múzeum predstavujúce modernými prostriedkami nedávnu tragickú minulosť Maďarska, a súčasne predstavuje pamätník venovaný všetkým obetiam nacistického i komunistického režimu.