Žiadne fronty, davy ani hluk. Ak túžite po autentických zážitkoch bokom od najznámejších turistických miest, určite oceníte tieto tipy na prírodné aj historické lokality. Vydajte sa s nami spoznať Slovinsko trochu inak.
1. Kamnicko-Savinjské Alpy – tipy na výlety v zabudnutom pohorí
Zatiaľ čo Julské Alpy sú turisticky veľmi vyhľadávanou lokalitou, susedné Kamnicko-Savinjské Alpy výletníci často míňajú. Nie sú pritom o nič menej krásne a ponúkajú takmer rovnako atraktívne ciele ako Triglavský národný park. Vydať sa sem môžete na horské treky po značených trasách s parádnymi výhľadmi za odmenu. Vysoko v horách tu navyše objavíte horskú chatu Češka koča (Česká chata), a tak si tu budete pripadať na návšteve u našich susedov.
Zabudnuté alpské pohorie nájdete na severe Slovinska asi 50 kilometrov od Ľubľane. Jeho južná časť nazvaná Kamnické Alpy je zo smeru od hlavného mesta výborne dostupná. Najväčším lákadlom tejto časti hôr je jednoznačne Velika Planina – a romantické salaše v horách, za ktorými vás dovezie lanovka.
Do severnej časti pohoria, Savinjských Álp, sa už dostáva horšie. Sú prístupné buď z Rakúska, alebo z východoslovinskej obce Luče. V Logarskej Doline sa však pred svetom skrývajú jedny z najkrajších výhľadov v celom Slovinsku, a tak táto oblasť rozhodne stojí za návštevu.
Čo v Kamnicko-Savinjských Alpách rozhodne navštíviť?
- Velikou Planinu
- Arborétum Volčji potok
- prameň Kamnickej Bistrice
- tiesňavu Predaselj
- mesto Kamnik
- obec Solčava
- Logarskou Dolinu
Ubytujte sa v Savinjských Alpách a objavte skryté miesta bez davov turistov.
2. Jazero Cerknica – miznúci klenot juhozápadného Slovinska
Pozoruhodné slovinské (ne)jazero Cerknica sa s nami trošku hrá. Na časť roka totiž zmizne, aby sa po čase sa zase vrátilo v celej svojej kráse. Ako je to možné? Žiadnu mágiu v tom nehľadajte, stoja za tým vytrvalé jesenné dažde a jarné topenie snehu. Počas jesene a jari drží Cerknica titul najväčšieho slovinského jazera. Potom, čo sa na pár mesiacov stratí, si môže prvenstvo zase na chvíľu užívať jazero Bohinj v Triglavskom národnom parku.
Uprostred Cerknice sa nachádza jediná slovinská ostrovná dedina, ktorej obyvatelia sa s miznúcim jazerom naučili žiť v súlade. Na jeseň a na jar láka Cerknica k vodným športom alebo rybolovu. Aj v čase sucha má však oblasť čo ponúknuť. Pôvodnú vodnú plochu vystriedajú pasienky, rákosia a oddelené lagúny, ktoré sa stávajú dočasným domovom vzácneho vtáctva.
Ubytujte sa v Slovinsku a objavte skryté miesta bez davov turistov.
3. Planina Pokljuka – romantická plošina vysoko v horách
Medzi jazerami Bled a Bohinj objavíte v nadmorskej výške 1 200 až 1 500 metrov známu planinu Pokljuka. Jej poloha vysoko v Julských Alpách ju chráni pred návalmi turistov, a tak si tu vychutnáte pokojnú krajinu, v ktorej vám budú robiť spoločnosť len pasúce sa kravy. Malebnú náhornú plošinu vytvoril kedysi ľadovec, dnes je posiata drevenými salašmi, hustými lesmi a lúkami s horskými kvetinkami.
Planina Pokljuka je obľúbeným cieľom aktívnych cestovateľov. V lete sem môžete vyraziť za turistikou alebo sa nádhernou krajinou prejsť na bicykli. Výlety si môžete spestriť posedením v salaši s ochutnávkou domácich syrov a ďalších mliečnych výrobkov.
Ubytujte sa v Triglavskom národnom parku a objavte skryté miesta bez davov turistov.
4. Škofja Loka - utajená historická perla v blízkosti Ľubľane
V slovinskom mestečku Škofja Loka si budete pripadať, ako by ste sa mávnutím kúzelného prútika ocitli v stredoveku. Túto historickú perlu môžete obdivovať len 19 kilometrov od Ľubľane. Závan minulosti tu ucítite na každom kroku, ide totiž o jedno z najstarších miest v celom Slovinsku. Prvé zmienky o osade pochádzajú už z roku 973.
Každá budova v meste je sama o sebe vzácnosťou. Svojou historickou a architektonickou hodnotou medzi nimi však vyniká hrad Loški Grad, v ktorom sídli múzeum so zaujímavými kultúrnymi expozíciami. Za zmienku stojí aj kapucínsky kláštor, ktorého knižnica skrýva najstaršie slovinské dramatické rukopisy z roku 1721. Nezabudnite si tiež urobiť prechádzku k romantickému kostolíku nad mestom.
Ubytujte sa v Slovinsku a objavte skryté miesta bez davov turistov.
5. Vodopád Rinka – druhý najväčší slovinský vodopád
Vodopád Rinka väčšinou na prvých stránkach turistických sprievodcov nefiguruje, a to napriek tomu, že ide druhý najväčší v celom Slovinsku. Padá zo skalného útesu z výšky 105 metrov v Logarskej doline v Savinjských Alpách. Cesta od parkoviska k vodopádu vám vyjde na príjemnú štvrťhodinovú prechádzku, a tak si môžete užiť úchvatný vodný pohľad aj bez veľkej námahy.
Pri vodopáde nájdete aj horskú chatu Orlie hniezdo, z ktorej môžete vodopád pozorovať, zatiaľ čo si budete pochutnávať na slovinských dobrotách. Vstup k vodopádu je zadarmo, počítajte však s poplatkom za vjazd do Logarskej doliny.