Dávno pominuli časy rezňov a chleba, cestovateľským trendom je spojiť spoznávanie krás sveta s poznávaním miestnych chutí. A za gastronomickými zážitkami rozhodne nemusíte jazdiť ďaleko, stačí skočiť za roh. Regionálna česká kuchyňa ponúka široké spektrum chutí, ktoré by ste možno niekedy ani nečakali. Nechajte si s nami chvíľku tiecť slinky a načerpajte inšpiráciu na ďalší cestovateľsko-gastronomický zážitok.
Aj keď niektoré špeciality sú typické pre celú republiku, regionálna kuchyňa obvykle vychádza z toho, aké plodiny v danom kraji rastú. Začneme naše chuťové putovanie na Juhu Moravy. Pre tú je okrem vína, typická hojnosť ovocia, hlavne marhuli, z ktorých juhomoravčania pripravujú kysnuté knedlíky bohato posypané tvarohom alebo makom. Na stole vo vínnej pivničke nesmie chýbať ani moravské údené, nakladané uhorky a kúsok pálenky - presvedčte sa o tom sami v jednom z penziónov.
Oproti tomu juh Čiech si viac zakladá na pive - a hlavne rybách. Špecialitou je napríklad kapor na čierno, pstruh po mlynársky alebo napríklad kaprie hranolky. Kto nefandí rybám, nebude ochudobnený o iné, typicky juhočeské chute. Jednou z nich je napríklad tzv. kočičák - pučené zemiaky so škvarkami a kyslou kapustou alebo zelňáky, placky zo sadla, kyslej kapusty a múky. A kde lepšie chutnať všetky chute Južných Čiech ako v kolíske pivovarníctva, Českých Budejoviciach? Oddýchnite si s celou rodinou v penzióne Relax Martina, odkiaľ to máte blízko za všetkými krásami Juhu Čiech.
Zabudnúť nesmieme ani na Plzeňský kraj, kde obzvlášť v oblasti Chodska ochutnáte napríklad vošouchy (alebo bramboráky) či chodské koláče s makom, tvarohom a slivkovým lekvárom. Nechýba ani použitie kapusty, napríklad pri príprave sklárskych knedlíkov. Kapusta sa, podobne ako na Juhu Čiech, veľa používa aj na Vysočine - Horácku. Kuchyňa tohto chudobného, hornatého kraja stojí prevažne na zemiakoch, strukovinách, hubách a práve kapusty. Typické sú polievky (kyselka, čierna polievka...) rôzne placky zo zeleniny a zemiakov alebo napríklad hubník - upečená placka z namočených húb.
Za zmienku rozhodne stojí Valašsko, ktoré v gastronomickom slovníku môžete nájsť aj pod názvom „Švestkozemě“. Hovorí sa totiž, že stačí dať Valachovi slivku a pripraví z nej jedlo od predkrmu po dezert a ešte vypáli slivovicu. Z trniek (alebo sliviek) sa na východnej Morave pripravujú nielen sladké jedlá, ale aj omáčky k mäsu. Špecialitou, ktorá bola zvolená za najlepší valašský recept je potom kyselica (polievka dochutená octom s rozmiešaným vajíčkom), ku ktorej môžete zakusnúť poškrabky (bochníky z múky). Vydajte sa napríklad do Beskydského hotela Relax, kde si okrem skvelej kuchyne užijete aj perfektné služby a strategickú polohu neďaleko Pustovní.
Z Beskýd rovno do Jeseníkov a Krkonôš.Hory sú jedným z najčastejších cieľov turistov a tieto pohoria majú rozhodne čo ponúknuť aj po gastronomickej stránke. Pre Jeseníky, východné Sudety, sú typické jedlá mastené sadlom: v horách sa vždy pracovalo ťažko a preto si miestny mohli dovoliť aj riadne kalorické jedlá ako napríklad Pradedovú husu s jablkami, Rýmarovskú roštenku alebo napríklad mäsové guličky v cestovinovom ceste.
Krkonošci svoju kuchyňu zakladajú na výdatnej kombinácii húb, byliniek, zemiakov, strukovín, obilnín a kapusty. Okrem zemitých chutí majú krkonošské jedlá ešte jednu zaujímavosť - rozhodne vás pobavia svojimi názvami. Dať si môžete napríklad Hladkú Aničku (zahustenú polievku s húb, kyslej smotany a rasce s rozšľahanými vajcami a octom) alebo Dedky (pečivo z hrachovej múky zarobené s vodou a kvasnicami). Ak sa chystáte do Krkonôš, vyberte si ubytovanie v centre hôr, nech máte tradičné jedlo na dosah ruky.
Skúste teda aspoň raz vymeniť medzinárodné špeciality za poctivú, regionálnu kuchyňu, ktorá rozhodne dokáže prekvapiť. Nezabudnite sa aj s nami podeliť o to, čo zaujímavé ste na dovolenke ochutnali alebo snáď ktoré špeciality zdobia kuchyne vášho kraja.