Inšpirujte sa v Travelpedii
Kam sa vydať na výlet? Vyberajte z viac ako 1500 zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť.
Príroda chorvátskeho ostrova Pag je veľmi rozmanitá a s jednou z jej najzaujímavejších podôb sa môžete podrobne zoznámiť na modro značenom turistickom chodníku nazvanom Druhá strana Mesiaca (Druga strana Mjeseca). Názov trasy je viac než výrečný – v na prvý pohľad pustej kamenistej krajine si budete skutočne pripadať, ako by ste sa prechádzali po povrchu Mesiaca.
Trasa začína na severnom konci mesta Pag. Cez niekoľko kamenistých kopčekov vás zavedie k pozostatkom kostolíka a potom k majáčiku Mikula. Tento cíp ostrova prejdete dookola, takže uvidíte rôznorodú krajinu doslova zo všetkých uhlov. Výhľady na početné zátoky, opustené pláže a majestátne pohorie Velebit na pevnine sú naozaj očarujúce.
Späť do mesta Pag sa potom môžete vrátiť rovnakou cestou, alebo si výlet ešte predĺžiť a prejsť cez „hrebeňovku“ vedúcu cez vrch Ledenik a niekoľko ďalších kopcov**. Značenie má opäť modrú farbu. Najvyššie kopce, cez ktoré trasa vedie, majú okolo 300 m n. m., takže nejde o nijak náročnú turistiku. Výhľady, ktoré sa pred vami otvoria, však rozhodne stoja za to!
Či už sa rozhodnete pre kratšiu, alebo dlhšiu variantu trasy, rozhodne si obujte kvalitné turistické topánky. Kamenistý terén je občas náročnejší a v žabkách či botaskách by mohli byť niektoré úseky problematické. Zvlášť pokiaľ pôjdete dlhší úsek, nezabudnite si so sebou vziať aj dostatok vody.
Národný park Severný Velebit je najmladším zo siedmych národných parkov v Chorvátsku. Národným parkom bol vyhlásený na konci roka 1999. Jeho územie zahŕňa najcennejšiu časť pohoria Velebit, ktoré vyniká jedinečnou krajinou i bohatou faunou a flórou. Hory tu tvoria prirodzenú hranicu medzi stredomorským a kontinentálnym podnebím a podľa mnohých návštevníkov aj miestnych obyvateľov je táto časť Velebitu najkrajším pohorím v Chorvátsku.
Medzi najatraktívnejšie časti národného parku patria krasové skaly Hajdučki kukovi a Rožanski kukovi týčiace sa v samom srdci chráneného územia. Jedinečnú skalnatú krajinu tvorí množstvo vrcholkov rôznorodých bizarných tvarov a vysokých až 200 metrov. Uprostred Hajduckých skál sa v nadmorskej výške 1 475 metrov nachádza vchod do jaskyne Lukina jama, ktorej dno sa rozprestiera na úrovni len 83 m n. m. Jaskyňa teda dosahuje celkovú hĺbku 1 392 m a je tak ôsmou najhlbšoujaskyňou na svete .
Hlavnou aktivitou pre návštevníkov je pešia turistika. Nájdete tu viac ako 30 značených chodníkov, ktoré vedú väčšinou na vrcholy pohoria, z ktorých je nádherný výhľad na Jadranské more. Po celom parku sú umiestnené informačné tabule s mapami chodníkov, informáciami o nich aj o tom, ako dlho ktorý prechod chodníka zaberie. Skrze Rožanské skaly vedie Premužićova chodník, ktorý je považovaný za najkrajší peší chodník v Chorvátsku. Okrem toho, že poskytuje dychberúce výhľady na Kvarnerský záliv, je jeho ďalšou výhodou to, že je vhodný aj pre návštevníkov so skromnejšou fyzickou kondíciou. Chodník umožňuje bezpečný pohyb aj po okraji obrovských skál a strmých priepastí.
Vstupné: