Nádherná príroda Slovenska sa znovu po roku zahalila do snehovej pokrývky a pre mnohých z nás to znamená jediné - čas zimných športov je tu! Ak vám ale počas lyžovania či snowboardovania na najvychytenejších lyžiarskych strediskách u nás chýbajú prenádherné výhľady a ticho prírody, je načase spomaliť. Nasaďte si trochu iné lyže a prebrázdite tie najkrajšie miesta Slovenska na bežkách. Uvidíte, že nájdete nespočet kilometrov divokých aj perfektne upravených trás pre bežecké lyžovanie, ktoré vás prevedú po dolinách i hrebeňoch hôr. Alebo dáte prednosť bežkovaniu v špeciálnych halách s osvetlením aj umelým snehom? V každom prípade vedzte, že vás čaká fantastický zážitok z bežkovania, ktorý si (na jednoduchších stopách) môžete užiť aj ako začiatočník či so svojimi deťmi. Kam sa vydať za najpopulárnejšími bežeckými trasami na Slovensku?
❄ Bežkovanie v okolí Bratislavy
Malé Karpaty
Dlhé zasnežené pláne ani hlboké lesy zasypané snehom síce v okolí Bratislavy často nenájdete, no nezúfajte - núdzu o zimné radovánky mať určite nebudete. Najbližšie stredisko zimných športov stojí totiž len 35 km od Bratislavy. Pohorie Malých Karpát blízko Pezinskej Baby v sebe ukrýva športový areál určený na bežecké lyžovanie s tromi upravovanými trasami. Najkratší okruh (2 km) je vhodný obzvlášť pre začínajúcich bežeckých lyžiarov, ktorých poteší nízkou náročnosťou trasy s celkovým prevýšením 48 m. Ďalšie trasy s dĺžkou 3 a 5 km sú zas určené skúsenejším bežkárom. O všetky tri trasy sa tu stará špeciálny ťažný skúter so zariadením na úpravu a kreslenie tratí, vďaka ktorému si užijete hladkú jazdu počas celej sezóny.
Javorníky
Západným Slovenskom prechádza pohorie Javorníkov, ktoré veľmi dobre poznajú všetci nadšení bežkári. Nachádza sa tu mimoriadne obľúbená Beskydsko-Javornícka bežecká magistrála s celkovou dĺžkou 54 km, ktorá vedie priamo po hrebeni Javorníkov. Počas zdolávania trás smerujúcich napríklad od Hotela Husárik pri Čadci až po Hotel Portáš na Kohútke si vychutnáte okrem nádherných výhľadov na zasneženú krajinu Kysúc, Beskýd i Javorníkov tiež zdraviu prospešný čistý vzduch miestnej oblasti známej ako klimatické kúpele.
❄ Bežkovanie vo Veľkej Fatre
Jedno z našich rozlohou najväčších pohorí, Veľká Fatra, sa v zime mení na obľúbený cieľ i niekoľkodňových prechodov na bežkách. Pokiaľ si na náročný prechod trúfate, vyzbrojte sa oblečením do každého počasia a správnym výstrojom. Začiatok vašej cesty za dobrodružstvom môžete zvoliť v Harmanci alebo v Malom Šturci, odkiaľ vykročte smerom na Kráľovú studňu. Trasa ďalej pokračuje po hrebeni, kde sa vám otvoria krásne výhľady na Malú Fatru i Nízke a Vysoké Tatry, a dovedie vás až na Smrekovicu. Posledný deň prechodu patrí zostupu do Ružomberka. Celková dĺžka trasy záleží od zvolených chodníkov a pohybuje sa v dĺžke okolo 90 prejdených kilometrov. Domov sa ale v každom prípade vrátite s ďalším úžasným zážitkom na konte.
❄ Bežkovanie na Orave
Krásy rozprávkovo zasneženej Oravy sa vám najlepšie ukážu, ak miestnu nespútanú prírodu prebrázdite na bežkách. Krajina je na to vďaka dostatku snehu a mierne zvlnenému rázu priam ideálna - stačí si už len vybrať nejakú z lákavých stôp vedúcich dolinami, rázovitými dedinkami a okolitými kopcami. Obľúbená je napríklad nenáročná trasa Kubínska hoľa – trasa od chaty Koliesko smerom na Revišné s dĺžkou 5 km, v Oravskej Polhore či trate pod Pilskom v Mútnom s celkovou dĺžkou až 30 km. V bežnej sezóne sa môžete každý víkend zúčastniť aj nejakého organizovaného behu či prechodu - na Orave o ne veru nie je núdza.
❄ Bežkovanie v Nízkych Tatrách
Nízke Tatry a neďaleké Kremnické vrchy pri Banskej Bystrici sú bohaté na bežecké trate a stopy v okúzľujúcej prírode. Vrch Chopok môžete prebrázdiť po troch trasách na severnej strane kopca alebo sa vydajte na skoro 30 km dlhú trať Biela púť. Pod Kremnickými vrchmi sa nachádza jeden z najlepších bežeckých areálov u nás, Aréna Skalka, kde nechýba trasa pre úplných začiatočníkov aj najťažšia stopa dlhá 25 km určená pre skutočných športovcov. Podobne profesionálne upravené trasy vás čakajú aj v okolí lyžiarskeho strediska Donovaly, ktoré určite nesmiete obísť bez povšimnutia. Pokiaľ vám k bežkovaniu ešte niečo chýba, zastavte sa do jediného biatlonového areálu na Slovensku v Osrblí.
Štiavnické vrchy
Nielen v lete, ale tiež v zime láka nádherné okolie Banskej Štiavnice množstvo športovcov. Niet sa čomu diviť, miestna príroda bohatá na pamiatky sa prvým snehom mení na raj zimných športov. Bežkárov nadchne hlavne 45 km značených bežkárskych trás, z ktorých je pravidelne udržiavaný najmä 10 km dlhý okruh medzi Červenou studňou a zjazdovkou Salamandra Resort. Miestni nadšenci sa pravidelne starajú tiež o úsek po Richňavský tajch, kde si tiež zabežkujete bez brodenia sa hlbokým snehom. Podobne schodná býva za priaznivých podmienok tiež turistická trasa GEO (Červená studňa – Zadné Rosniarky – Veterné sedlo) s dĺžkou 3,4 km, ktorá vedie po zelenej značke. Celá trasa je určená skôr pre zdatnejších bežkárov, ktorí sa už tešia na poriadne stúpanie. Ak sa sem ale chcete vydať aj s deťmi, odporúčame zvoliť trasu po Hornohodrušskom jarku s minimálnym prevýšením.