Osobne overené ponuky

U nás v Travelkingu pobyty osobne overujeme a ručíme za to, že každý jeden z nich bude stáť za to.

Podľa čoho pobyty overujeme?

Každý pobyt označený nálepkou Osobne overené musí spĺňať aspoň 2 z 3 kritérií:

 • Pobyt overil člen Travelking tímu

  Všetko sme si vyskúšali a vieme, čo vám ponúkame.
 • Z pobytu sa vracajú spokojní zákazníci

  Vážime si vašu spätnú väzbu. Hodnotenie aspoň 4/5 je známka vašej spokojnosti.
 • Zákazníci si pobyt vyberajú opakovane

  Veríme, že pokiaľ sa k pobytu zákazníci vracajú i po stýkrát, je skutočne kvalitný.

Krakov: praktický sprievodca, vďaka ktorému sa nestratíte

Krakov je krásnym historickým mestom a určite by sme vám mohli len odrecitovať zoznam známych pamiatok mesta. Ale my Krakov poznáme viac než len z brožúrok, a tak vám radšej ponúkneme hlavne praktické informácie, ktoré sa vám budú na vašom výlete hodiť.
Krakov: praktický sprievodca, vďaka ktorému sa nestratíte

Najskôr sa dozviete, ako sa do Krakova dostať, kde sa výhodne ubytovať a ako sa najlepšie po meste pohybovať. A nebojte, na záver pre vás máme schované aj tipy, ktoré pamiatky a zaujímavé miesta určite musíte navštíviť. :)

Pohodlná cesta tam aj späť

Krakov pre slovenských návštevníkov vyniká svojou polohou a dobrou dostupnosťou. Môžete sem totiž pohodlne cestovať autom, a z väčších miest aj autobusom a vlakom. RegioJet ponúka na svojej stránke jazdy na trase do Krakova až 7× týždenne od 15,6 €, avšak počet miest za Špeciál cenu je obmedzený – odporúča sa lístok rezervovať čo najskôr.

Krakov

Vybavte sa aplikáciami a v Krakove sa nestratíte!

V samotnom meste veľmi dobre a prehľadne funguje mestská hromadná doprava. A pretože si dnes môžeme užiť dáta po celej Európe bez poplatkov, môžeme vrelo odporučiť tiež mobilnú aplikáciu "JakDojade", vďaka ktorej si môžete nájsť akýkoľvek spoj, ktorý práve potrebujete (funguje pre celé Poľsko).


Mobilnú aplikáciu na vyhľadávanie spojov JakDojade nájdete TU.


Kto rád nazerá do máp, meria, koľko nachodil kilometrov a zisťuje svoju polohu, iste potom využije sériu online aj offline máp a trackerov, ktoré sú zadarmo k stiahnutiu. Dobré skúsenosti máme napríklad s aplikáciou od českej spoločnosti Mapy.cz.


Kde sa výhodne ubytovať?

Pretože hotelov je v Krakove a okolí veľa, pripravili sme pre vás malý zoznam tých, ktoré sú u našich zákazníkov najobľúbenejšie a kde môžeme zaručiť, že sa ubytujete naozaj výhodne a získate ten najlepší pomer cena/služby. Potom už len stačí vybrať lokalitu, ten pravý výhodný balíček a môžete vyraziť.

Hotel Fortuna *** - buďte v centre diania

Ak preferujete centrum a chcete nasávať atmosféru mesta priamo z okna, ideálnou voľbou pre vás bude Hotel Fortuna ***, ktorý medzi ostatnými vyniká predovšetkým svojou polohou pre spoznávanie mesta. Napríklad kostol, kde ako mladý kňaz slúžil pápež Ján Pavol II., máte necelých 500 metrov od hotela, rovnako ako najstaršie historické centrum mesta, ktoré začína hneď za ním.

Hotel Fortuna

Hotel leží priamo na zastávke električky Uniwersytet Jagielloński a tak sa sem dostanete z vlakovej a autobusovej stanice električkou č. 20 za príjemných 15 - 20 minút.


Hotel Lenart **** - oddych pri svetoznámych soľných baniach

Hotel Lenart sa nachádza v samotnom srdci mestečka Wieliczka, ktoré je blízko Krakova a je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí si chcú dopriať dostatok pohodlia a po celodennom chodení si napríklad oddýchnuť v saune alebo vo vírivke.

Hotel Lenart ****

Najväčšou výhodou hotela je, že sa nachádza len pár minút chôdze od pamiatky UNESCO a najslávnejších soľných baní na svete - Wieliczka. Autom alebo alebo vlakom sa potom do Krakova dostanete do 20 minút.


Ďalšími obľúbenými hotelmi našich zákazníkov sú napríklad 4* Hotel Sympozjum & SPA v južnej časti mesta Krakov, alebo hotely Modrzewiówka *** a Mercure Racławice Dosłońce Conference & Spa ****, ktoré sa nachádzajú v pokojnom prostredí mimo samotnej metropoly a sú zamerané predovšetkým na váš perfektný oddych vo wellness.Drak či kosti z veľryby? Čo by ste v Krakove nemali premeškať.

Pretože bol Krakov v minulosti hlavným mestom Poľska a sídlom kráľov, môžete si byť istí, že je jeho atmosféra porovnateľná napríklad s Prahou, Viedňou a ďalšími historickými metropolami. V tomto rozmanitom meste ležiacom pri rieke Visla nájdete historické domy a paláce, námestie s kostolmi, obchodmi s miestnymi špecialitami, reštaurácie i príjemné kaviarne a čokoládovne. Čo viac si teda priať?

Hlavné námestie - Rynek Glowny

Hlavným námestím je rozľahlý Rynek Glowny, ktorý je tiež stredom starého mesta. Ide o jedno z najväčších európskych námestí. Je tu niekoľko úžasných renesančných aj barokových domov a palácov.

Krakov - hlavné námestí

Očarí vás predovšetkým impozantný gotický kostol z červených tehál - bazilika Panny Márie a veľká budova tržnice uprostred námestia. Neprehliadnite ale ani menšiu kamennú románsku stavbu, a to kostol sv. Vojtecha z 11. storočia, ktorý je najstarším kostolom v Krakove. A pretože predtým bolo celé námestie o niekoľko metrov nižšie, nájdete ho zapustený do zeme na svojich pôvodných základoch.

Od baziliky Panny Márie tiež každý deň vyrážajú tzv. Free walking tours, teda organizované prehliadky mesta a jeho rôznych častí so sprievodcom. Výklad je potom väčšinou v angličine a k prehliadke sa môžete zadarmo pripojiť, alebo sa od nej naopak odpojiť, ak vás cestou zaujme niečo iné.

Kráľovský hrad - Wawel

Na Waweli stojí niekdajšie sídlo poľských panovníkov. Kráľovská katedrála je miesto korunovácií a kráľovských pohrebov aj duchovná svätyňa Poliakov. Kráľovský zámok bol kedysi ohniskom kultúrneho a politického života v Poľsku, je symbolom národnej identity a dnes je zapísaný na zozname UNESCO. Gotická Kráľovská katedrála je lemovaná pohrebnými kaplnkami, kde leží aj niekoľko poľských prezidentov.

Krakov -hrad Wawel

Zaujímavosť: Nad vchodom do katedrály uvidíte zavesené obrovské ​​kosti. Legenda tvrdí, že patria drakovi, ktorý žil v jaskyni pod hradom a sužoval mesto. V skutočnosti sa ale jedná o kosti veľryby, bizóna a nosorožca.

Pod hradom sa pri rieke potom nachádza socha samotného draka, ktorý každých niekoľko minút chrlí oheň.

Židovská štvrť - Kazimierz

Kazimierz je miestom, kde sa prelínajú židovské a kresťanské tradície. Niekdajší Kazimierz sa delil na časť kresťanskú a židovskú. Dnes tu nájdete Synagógu, jeden z najstarších židovských cintorínov, ale aj nádherné úzke uličky plné obchodíkov, reštaurácií a barov.

Za návštevu stojí tiež starobylá tržnica Sukiennice na hlavnom námestí alebo mestské opevnenie Barakan okolo starého mesta. Kto má rád príbehy druhej svetovej vojny, nemal by obísť Továreň a múzeum Oscara Schindlera a kto nemá problém vyjsť kopec, môže vyšliapať na Kosciuszko monument.

Niekoľko zaujímavostí o meste:

 • V dobách Veľkomoravskej ríše v 9. storočí bol Krakov súčasťou nášho prvého štátneho útvaru.
 • Krakov bol potom do roku 1596 hlavným mestom Poľska.
 • Nachádza sa tu druhá najstaršia univerzita v strednej Európe, je len o 16 rokov mladšia ako Pražská.
 • V Krakove sa z veľkej časti natáčal Spielbergov film Schindlerov zoznam.
 • Nájdete tu najväčší aquapark v Poľsku s najväčším toboganom v Európe.


Ochutnajte tradičné poľské jedlá a špeciality

Z polievok je najrozšírenejší boršč na mnoho spôsobov, kyslá polievka s párkom a vajcom žurek, alebo tradičný bigos - dusený pokrm z kyslej a čerstvej kapusty a rôznych druhov mäsa. Ďalším populárnym jedlom sú pirôžky plnené mäsom, hubami, kapustou alebo sladkým ovocím. V Krakove často narazíte tiež na údený oštiepok z poľských Tatier či golonku - varené koleno s chrenom a kyslou kapustou. Typickou desiatou je tu zapiekanka - bageta, ktorá sa zapeká so zmesou húb, syra a ďalších pochutín podľa vášho výberu.


Tip Travelkingu: V srdci starej židovskej štvrte Kazimierz rozhodne navštívte námestie Plac Nowy. Nájdete tu guľatú historickú budovu s krkolomným názvom Okrąglak. A práve to je miesto s tými najlepšími zapiekankami v meste.

Viac o poľskej gastronómii si môžete prečítať v našom ďalšom článku - [Poľsko, krajina jedla a tradičných receptov](https:// travelking.sk/blog/polsko-zeme-jidla-a-tradicnich-receptu)


Kam sa vydať na väčší výlet?

Ako už bolo spomenuté, soľnú baňu Wieliczka nájdete kúsok od mesta (12 km) a rozhodne stojí za návštevu. Táto baňa bola v prevádzke nepretržite od 13. storočia až do 21. storočia a patrí k najstarším svetovým soľným baniam vôbec, je tak ďalšou krakovskou pamiatkou na zozname UNESCO. V hĺbke až 327 metrov je k videniu celá kaplnka, siene, sochy z kamennej soli alebo podzemné jazero. Baňu tvorí až 300 km chodieb v 9 úrovniach.

Solný Důl Wieliczka

Približne 70 km od Krakova (po ceste do Čiech) zostáva najväčšia pripomienka holokaustu - vyhladzovací tábor Osvienčim-Birkenau. V tomto koncentračnom tábore zahynulo počas druhej svetovej vojny viac ako milión ľudí (prevažne židov) z celej Európy. Dnes tu môžete navštíviť múzeum či využiť prehliadky so sprievodcom, ktoré vám priblížia časť histórie, ktorá by sa už v žiadnom prípade nemala opakovať.

Dúfame, že sme vám dnes o Krakove podali maximum informácií, ktoré ste hľadali, a ak nie, neváhajte napísať do komentárov a my ich radi doplníme. :)

Autor článku:

Najpredávanejšie pobyty

Inšpirujte sa tými najpredávanejšími pobytmi za posledný týždeň

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet

Pokračovaním prehliadania týchto stránok dávate súhlas so spracovaním cookies v súlade so Zásadami ochrany osobných údajov. OK